Rośliny goszczą w domu niejednej osoby. Nic dziwnego – w końcu wpływ roślin na zdrowie psychiczne i organizm człowieka jest znany nie od dziś. Dlaczego warto mieć w domu rośliny, jakie korzyści zdrowotne można dzięki nim uzyskać i jakie rośliny wybrać do domu? Dowiesz się tego tutaj! 🙂
Spis treści
- Wprowadzenie do tematu roślin i zdrowia psychicznego
- Korzyści z posiadania roślin domowych i ich wpływ na zdrowie psychiczne człowieka
- Wpływ roślin na zdrowie psychiczne i fizyczne a literatura naukowa
- Gatunki roślin mające wpływ na zdrowie psychiczne człowieka
- Podsumowanie
Wprowadzenie do tematu roślin i zdrowia psychicznego
Natura ma istotny wpływ na zdrowie psychiczne, stąd rośliny domowe są idealną namiastką natury, którą możemy mieć we własnym domu. Rośliny wspaniale redukują stres, poprawiają również nastrój. Co więcej, rośliny zwiększają poczucie spokoju, wyciszają i pozytywnie wpływają na dobrostan psychiczny. Czy wiesz, że pielęgnacja roślin może być nawet formą terapii. Terapia z udziałem roślin, a dokładnie terapia ogrodem to hortiterapia. Te wspaniałe właściwości roślin potwierdzają również badania naukowe!

Korzyści z posiadania roślin domowych i ich wpływ na zdrowie psychiczne człowieka
Jak już wspomniałam, rośliny pozytywnie wpływają na organizm człowieka. Zastanawiasz się jaki jest więc wpływ roślin na zdrowie psychiczne i co w takim razie możesz im zawdzięczać? Opisałam to poniżej! 🙂

- Redukcja stresu. Pielęgnacja roślin, a nawet samo obcowanie z nimi zmniejsza stres i sprzyja relaksacji. Co ciekawe, obecność roślin w domu może zmniejszać poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Dzieje się tak m.in. za sprawą stymulacji percepcji. Patrzenie na zielone rośliny zmniejsza aktywność układu współczulnego (walka-ucieczka) i zwiększa aktywność układu przywspółczulnego (relaksacja, spokój). Rośliny domowe tworzą w domu przyjazną atmosferę, co dodatkowo sprzyja relaksacji i poczuciu bezpieczeństwa.
- Poprawa samopoczucia. Z obecnością roślin w domu, jak i relaksacją wiąże się poprawa nastroju. Zmniejszają się napięcia w ciele, spada stres i rośnie pozytywne samopoczucie.
- Zwiększona koncentracja. Jak już wspomniałam, rośliny wpływają na atmosferę w pomieszczeniu, ale wpływają także na poprawę jakości powietrza oraz wilgotność, zapewniając przyjemne miejsce do wysiłku umysłowego. Rośliny pochłaniają szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu. Działają więc jako naturalne oczyszczacze powietrza! Posiadanie roślin zwiększa również poziom wilgotności w pomieszczeniu, dzięki czemu powietrze nie jest suche, jest przyjemniejsze i korzystniejsze dla dróg oddechowych. Dzięki tym czynnikom, poziom koncentracji, jak i produktywności wzrasta.
Wpływ roślin na zdrowie psychiczne i fizyczne a literatura naukowa
Rośliny są tematem wielu badań naukowych, dlatego też postanowiła przytoczyć Ci kilka z nich!
- Rośliny doniczkowe oczyszczają powietrze z wielu szkodliwych gazów (np. formaldehyd) oraz kurzu (Nowak, 2005). Jak podaje Strumiłło (2023), w pomieszczeniach z roślinnością kurzu jest mniej nawet o 20%! Ponadto rośliny zmniejszają bóle głowy, bóle gardła i poprawiają samopoczucie (Nowak, 2005) oraz zmniejszają zmęczenie i pomagają w relaksacji (Strumiłło, 2023).
- Hortiterapia wpływa pozytywnie na obszar fizyczny, społeczny, psychologiczny i poznawczy (Zawiślak, 2015). Wykorzystanie w terapii roślin zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Kwiaty pomagają w skupieniu i relaksacji, natomiast rośliny zielone wyciszają i stabilizują emocje (Dudkiewicz, Pudelska, Parzymies, Durlak, 2018). Hortiterapia wpływa pozytywnie na samopoczucie, na sen oraz zdolności poznawcze. Zaobserwowano również mniejszą potrzebę korzystania z psychotropów (Stachowicz, 2022).
Gatunki roślin mające wpływ na zdrowie psychiczne człowieka
Gatunków roślin możliwych do uprawy w domu jest mnóstwo i bez wątpienia wiele z nich wpłynie wspaniale na Twoje zdrowie psychiczne. Zastanawiasz się, jakie w takim razie w ogóle wybrać? Przygotowałam dla Ciebie listę 5 łatwych w pielęgnacji roślin, które mogą mieć pozytywny wpływ na Twoje zdrowie psychiczne!
TOP 5 roślin do Twojego domu

Zielistka jest jedną z łatwiejszych roślin w pielęgnacji, szybko rośnie, a do tego ma wiele wspaniałych odmian. Dominuje u niej kolor zielony. Co ważne, zielistka ma właściwości oczyszczające powietrze, więc świetnie sprawdzi się do pomieszczenia, w którym spędzasz najwięcej czasu!
Monstera to jedna z piękniejszych roślin, która może osiągnąć potężne rozmiary. Ma charakterystyczne dziurawe liście i występuje w wielu odmianach, także kolekcjonerskich. Jest niezwykle estetyczną rośliną, która przykuwa wzrok, a pielęgnacja jej nie należy do trudnych. Roślina ta może rosnąć w podłożu tradycyjnym, jak i w hydroponice. Monstera posiada właściwości oczyszczające powietrze, jednakże dominującą jej cechą jest ozdabianie wnętrz.


Zamioculcas to niezwykle odporna roślina na błędy w pielęgnacji, a co ciekawe – sprawdzi się nawet w tych ciemniejszych pomieszczeniach. Ta piękna roślina posiada właściwości oczyszczające powietrze i występuje w wielu odmianach. Najbardziej popularny jest zamioculcas zamiifolia o soczyście zielonych liściach.
Pilea peperomiowata jest rośliną prostą i wdzięczną w pielęgnacji. Ma właściwości oczyszczające powietrze, a uprawa jej jest bardzo przyjemna, co przełoży się na walor terapeutyczny i relaksacyjny. Znana jest również pod nazwą „pieniążek” czy „roślina pieniężna”.


Maranta to roślina o pięknych, ozdobnych liściach, która występuje w wielu ciekawych odmianach. Roślina ta jest łatwa w pielęgnacji, szybko rośnie i posiada właściwości oczyszczające powietrze.
PS Jeśli masz w domu kota, zwróć uwagę, aby rośliny były dla niego bezpieczne. Wszelkie toksyczne rośliny powinny być odpowiednio zabezpieczone, aby kot nie miał do nich dostępu.
Więcej o roślinach w kocim domu dowiesz się z tego artykułu:
Rośliny w kocim domu a bezpieczne środowisko dla kota.
„Niezależnie od tego, jakie rośliny masz w swoim domu, możesz wszystko dostosować tak, aby cieszyć się pięknem roślin, jak i spokojem o bezpieczeństwo Twojego kota!”

Podsumowanie
Jak widzisz, wpływ roślin domowych na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne człowieka jest nieoceniony. Rośliny redukują stres, zwiększają samopoczucie i uśmierzają ból, a pomieszczenia wypełnione roślinami są przyjemniejsze z uwagi na lepszą wilgotność, mniejszą ilość kurzu czy substancji szkodliwych, co potwierdzają również badania. Warto mieć w swoim otoczeniu wiele roślin, a zobaczysz, że Twoje zdrowie psychiczne na tym zyska! 🙂
Źródła
- Dudkiewicz, M., Pudelska, K., Parzymies, M., Durlak, W. (2018). Rola hortiterapii i bukieciarstwa w leczeniu dzieci i dorosłych. Kosmos, nr 4, 813-821.
- Nowak, J. (2005). Wpływ roślin ozdobnych na zdrowie człowieka. Zeszyty problemowe postępów nauk rolniczych, nr 504, 33-34.
- Stachowicz, K. (2022). Pozytywny wpływ ogrodnictwa na psychikę – czyli kilka słów o tym, co to jest hortiterapia. Wszechświat, nr 7-9, 251-255.
- Strumiłło, K. (2023). Zrównoważone środowisko pracy w budynkach biurowych. Builder, nr 8, 30-34. DOI: 10.5604/01.3001.0053.7470.
- Zawiślak, G. (2015). Hortiterapia jako narzędzie wpływające na poprawę zdrowia psychicznego i fizycznego człowieka. Annales UMCS sectio EEE Horticultura, nr 1, 21-31.
Dodaj komentarz