Felinoterapia

Zadbaj holistycznie i mrucząco o zdrowie psychiczne swoje lub bliskich już dziś!

Dbanie o zdrowie psychiczne jest ogromnie ważne, a w dzisiejszym zabieganym świecie nie trudno o problemy w tej kwestii, dlatego przychodzę do Ciebie ze wsparciem w postaci.. KOTÓW! Te wspaniałe istoty są świetnymi terapeutami w futrze, cudownie wpływają na organizm człowieka, co potwierdzają badania naukowe. Moim celem jest wesprzeć Twoje zdrowie holistycznie!

chcesz zyskać:
  • wiele korzyści zdrowotnych?
  • poprawę zdrowia psychicznego?
  • polepszenie umiejętności społecznych?
  • wsparcie rozwoju dla siebie lub dziecka?
  • redukcję stresu, a może zrozumienie emocji?

Odpowiedziałaś choć jeden raz „TAK”? Usługi felinoterapii będą idealne dla Ciebie czy Twoich bliskich! Koniecznie przeczytaj do końca i dowiedź się, jakie inne korzyści czekają na Ciebie na felinoterapii prowadzonej przeze mnie.

Obcując z kotem człowiek ryzykuje jedynie to, że stanie się wewnętrznie bogatszy.

Colette
Izabela siedzi na zielonej kanapie i trzyma kotkę Kasjopeję. W tle poduszki i ozdobny koc.
Izabela Stańczyk głaszcze kotkę Chloe. Ma na sobie miodową koszulę. Siedzą razem na kanapie i wpatrują się na siebie.

Kilka słów o felinoterapii

Felinoterapia pochodzi od łacińskiego słowa felis, czyli kot oraz greckiego słowa therapeia – leczenie.

Dlaczego kot?

Koty są wspaniałymi terapeutami w futrze, a ich kontakt pozytywnie wpływa na cały organizm człowieka, w szczególności na psychikę. W felinoterapii stawiam na prawidłowe budowanie relacji międzygatunkowych, dzięki której nawiązuje się silna więź między człowiekiem a kotem, a to z kolei sprawia, że rozpoczyna się proces poprawy zdrowia. Felinoterapia wspomaga rozwój, poprawia również zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka. Więcej informacji o felinoterapii znajdziesz na moim blogu:

Kocie zachowanie jest w pełni naturalne, a także niewymuszone. Obecność kota pozytywnie wpływa na otwarcie się i kontakt. Dzięki budowaniu relacji z kotem, człowiek polepsza swój rozwój emocjonalny. Co ciekawe, zajęcia z felinoterapii nie muszą być realizowane zawsze w bezpośrednim kontakcie z kotem, ponieważ często już sama obecność kota działa na człowieka uspokajająco.

Dla kogo?

Felinoterapia skierowana jest do ludzi w każdym wieku, ludzi z problemami oraz tych zdrowych. Zajęcia z udziałem kota pomocne są przy niepełnosprawnościach, problemach edukacyjnych, zaburzeniach motorycznych, nadpobudliwości, ale także są wartościowe dla osób z autyzmem, zespołem Downa, samotnych, poszukujących bezpieczeństwa, zestresowanych i nerwowych, nieradzących sobie z problemami życia codziennego itd. Aktualnie na felinoterapię przyjmuję dzieci (od min. 2 lat z opiekunem) i młodzież, a także osoby w starszym wieku.

Felinoterapia w kilku krokach

1

Wybierasz pakiet, który spełnia Twoje potrzeby

Pakiety felinoterapii dostosowane są do potrzeb indywidualnej jednostki lub uczestników niewielkiej grupy felinoterapeutycznej.

2

Kontaktujesz się ze mną i ustalamy szczegóły terapii

Po wybraniu pakietu, napisz do mnie wiadomość (najlepiej mailową) lub zadzwoń, a wspólnie ustalimy dalsze szczegóły, aby felinoterapia była idealnie spersonalizowana pod Twoje oczekiwania!

3

Ustalamy termin i rozpoczynamy naszą współpracę

W wyznaczonym terminie spotykamy się na felinoterapii i wspólnie działamy w kierunku wsparcia Twojego zdrowia psychicznego lub bliskiej Ci osoby.

Felinoterapia – moja praktyka

Zajęcia z udziałem kotów prowadzę w celu wsparcia. Skupiam się na emocjach oraz prawidłowym wyrażaniu ich, doskonaleniu umiejętności poznawczych i rozwoju motorycznym. Stawiam również na przełamywanie lęków (np. przed kotami), kreatywność, aktywność fizyczną oraz komunikację werbalną i niewerbalną. Zajmuję się relaksacją, redukcją stresu, złości i napięcia. Pomagam radzić sobie z poczuciem samotności, motywuję, a także wspieram w dążeniu do samorozwoju.

Felinoterapię stosuję też w celu zabaw edukacyjnych, rekreacyjnych, jak i zajęć typowo edukacyjnych. Uczę o kotach – m.in. jak z nim żyć, jak dbać o kocie bezpieczeństwo i zwracać uwagę na kocie potrzeby. Uczę empatii. Zabawy rekreacyjne i edukacyjne dostosowuję do wieku – pomagam w nauce, koncentracji czy usprawnianiu pamięci.

W felinoterapii stosuję również trening umiejętności społecznych dla dzieci, jak i dorosłych!

Felinoterapia, którą prowadzę wpływa pozytywnie na:
  • radzenie sobie z emocjami
  • komunikację
  • zdolność okazywania empatii
  • poczucie bezpieczeństwa
  • radzenie sobie z samotnością
  • redukcję stresu, lęku, złości
  • samopoczucie
  • rozwój motoryczny
  • poprawę umiejętności społecznych
  • motywację i koncentrację
  • kreatywność i wyobraźnię
  • samorozwój
  • wsparcie rozwoju
  • znajomość kociego gatunku
  • zbudowanie prawidłowej relacji człowiek-kot
  • doskonalenie umiejętności poznawczych

Kim jestem i dlaczego warto skorzystać z usług felinoterapii ode mnie?

Nazywam się Izabela Stańczyk. Zamiłowanie do kotów, jak i psychologii doprowadziło mnie do felinoterapii, czyli terapii z udziałem kota! W lipcu 2023 r. ukończyłam licencjonowany kurs zawodowy zooterapeuty/animaloterapeuty o specjalności felinoterapia w PZZiPZP, dzięki któremu zdobyłam kwalifikacje do prowadzenia felinoterapii. Mój nr licencji to ZF/21/03/07/2023.

Wyróżnia mnie również fakt, iż jestem studentką psychologii (4 rok) i „nic co ludzkie nie jest mi obce”. W 2024 roku ukończyłam również kurs TUS „Trening umiejętności społecznych. Efektywne kształtowanie kluczowych umiejętności psychospołecznych oraz życiowych” w Centrum SENS. Mój nr certyfikatu to CST.SENS/TUS/V/187/04/2024. Wiedzę z zakresu TUS wykorzystuję w felinoterapii. Zdobytą teorię przekładam na praktykę, a efekty mojej pracy widzę po samopoczuciu, jak i informacjach zwrotnych od moich pacjentów. Po więcej informacji o mnie oraz posiadane przeze mnie certyfikaty potwierdzające moje kompetencje, zapraszam Cię do zakładki: O mnie.

Izabela Stańczyk pozuje do zdjęcia, trzymając na rękach kotkę Kasjopeję.

Forma prowadzenia felinoterapii

Prowadzę je jeden na jeden, osobno dla każdego pacjenta. Pierwsze zajęcia poprzedza dokładny wywiad, podczas którego zbieram informacje o pacjencie, a następnie dostosowuję program zajęć pod jego osobiste potrzeby. Sesje felinoterapeutyczne prowadzone są u mnie na miejscu.

Przeprowadzam je z maksymalnie 3 pacjentami u siebie na miejscu. W przypadku nieco większych grup – zajęcia przeprowadzam w miejscu ustalonym w porozumieniu z pacjentami. Ponadto program dostosowuję pod osoby z danej grupy, uwzględniając potrzeby każdego z uczestników felinoterapii.

Prowadzę sesje felinoterapeutyczne dla niewielkich grup przedszkolnych (dzieci od 4 lat w górę) oraz szkolnych. Podczas zajęć felinoterapeutycznych udział bierze również wychowawca klasy. Sesje indywidualne, jak i grupowe z dziećmi w wieku od 2 do 3 lat, prowadzę wyłącznie w obecności opiekuna. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym zachęcam do pierwszych zajęć z udziałem rodzica.

Kocie terapeutki

Moje koty są przeszkolone do pracy felinoterapeutycznej, a także są prawidłowo zsocjalizowane z człowiekiem. Mają przyjazne nastawienie, są ciekawskie. Koty są pod stałą opieką lekarza weterynarii i posiadają książeczki zdrowia z aktualnymi szczepieniami. Są zdrowe, co potwierdzają ich badania. Koty są czyste i zadbane. Dbam o ich prawidłową pielęgnację, mają również regularnie obcinane pazurki. Nie są kotami wychodzącymi.

Kotki przeszkolone do pracy felinoteraprutycznej
Kotka Chloe z zamkniętymi oczami pozuje na drapaku.
Chloe (Lotta) – kotka z ogromnym potencjałem felinoterapeutycznym. Jest spokojna i opanowana. Uwielbia delikatne głaskanie.
Czarno biała kotka Saphira siedzi na drapaku Rufi. Ma przednie łapki oparte o hamak drapaka i patrzy się prosto w obiektyw.
Saphira (Safka) – kotka ciekawa świata i nowości. Uwielbia noszenie na rękach, wspólne rozmowy i przebywanie blisko człowieka.
Czarna kotka Betelgeza pozująca do zdjęcia przy tulipanach w wazonie.Tulipany są białe i żółte.
Betelgeza (Betel, Beti) – najbardziej odważna kotka. Lgnie do każdego człowieka po porcję głasków. Uwielbia siedzieć na kolanach.
Kotka Kasjopeja leżąca w hamaku na drapaku RUFI.
Kasjopeja (Kasi, Pepka) – uwielbia wszelkiego rodzaju zabawy z człowiekiem, chętnie aportuje, a przy głaskaniu najgłośniej mruczy.

Czy felinoterapia jest dla Ciebie właściwym wyborem?

👎🏻

Nie korzystaj z felinoterapii jeśli:

  • Nie interesuje Cię holistyczne zadbanie o zdrowie psychiczne Twoje lub bliskich.
  • Korzystasz już z pomocy innego terapeuty i nie masz czasu na dodatkowe wsparcie.
  • Wierzysz, że kot nie jest w stanie wspomóc Twojego zdrowia psychicznego, a terapie niekonwencjonalne to wymysł.

👍🏻

Z ogromną przyjemnością zajmę się Twoim zdrowiem, jeśli:

  • Masz problemy ze stresem, z emocjami lub nie radzisz sobie z problemami życia codziennego i chcesz to zmienić.
  • Uwielbiasz koty i chcesz wspomóc swoje zdrowie psychiczne, bo jesteś świadomą osobą.
  • Wiesz, że zdrowie psychiczne jest ważne i chcesz o nie zadbać w profesjonalny i holistyczny sposób.
Izabela Stańczyk siedzi i głaszcze kotkę Saphirę. Szeroko uśmiecha się do zdjęcia.

Zastanawiasz się czy felinoterapia jest dla Ciebie? Porozmawiajmy!

Skontaktuj się ze mną przez adres e-mail kontakt@psychokocio.pl lub wypełnij formularz kontaktowy i opisz w wiadomości swoją sytuację. Pomogę Ci zadecydować, czy felinoterapia będzie dla Ciebie doskonałym wsparciem, a może skorzystanie z niej będzie po prostu bez sensu w tym momencie. 

Jeśli preferujesz kontakt przez Instagram, Facebooka lub bezpośrednie przekierowanie do wiadomości e-mail, skorzystaj z poniższej opcji przekierowania:

Co dokładnie zyskasz? Sprawdź pakiety felinoterapii i aktualny cennik

Podchodzę do felinoterapii holistycznie i indywidualnie. Spójrz na pakiety i wybierz ten, który spełni potrzeby Twoje lub bliskiej Ci osoby. 🙂

*W przypadku felinoterapii grupowej, cena i czas trwania terapii zależą od liczebności grupy. Felinoterapia dla przedszkoli, szkół czy innych placówek – wycena indywidualna.

Izabela trzyma kotkę Chloe na rękach. Obie patrzą się wprost do obiektywu.

Bo koty są dobre na wszystko: 
na wszystko, co życie nam niesie, 
bo koty, to czułość i bliskość 
na wiosnę, na lato, na jesień.

— Franciszek J. Klimek

To jak, zajmiemy się holistycznie wsparciem Twojego zdrowia psychicznego lub bliskiej Ci osoby?

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Felinoterapia ma być
Czy uczestnik/uczestnicy przejawiają agresję wobec zwierząt?
Czy uczestnik/uczestnicy mają alergię na koty?
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Przed skorzystaniem z usług, zapoznaj się z regulaminem.