W dzisiejszym zabieganym świecie, gdzie stres i napięcie są nieodłącznymi towarzyszami życia, ludzie częściej poszukują nietypowych i skutecznych metod relaksacji oraz poprawy samopoczucia. Jedną z coraz popularniejszych alternatyw jest felinoterapia, czyli terapia z kotem. Jest to innowacyjne podejście terapeutyczne oparte na interakcji z kotami!
Spis treści
- Terapia z kotem – definicja i jej cele
- Rola kota w terapii
- Kto może wykonywać felinoterapię?
- Programy felinoterapii
- Dla kogo jest dobra terapia z kotem?
- Zalety i wady felinoterapii
- Terapia z kotem – podsumowanie
Terapia z kotem – definicja i jej cele
Felinoterapia znana jest jako terapia z udziałem kota. Wywodzi się z zooterapii (animaloterapii), której podstawowym założeniem jest nawiązywanie i umacnianie więzi człowieka ze zwierzęciem. To forma terapii opartej na interakcji między człowiekiem a kotem, mająca na celu poprawę zdrowia psychicznego, emocjonalnego i fizycznego. Głównymi celami felinoterapii są stworzenie relacji międzygatunkowej, wykorzystując przy tym pozytywny wpływ zwierzęcia na zdrowie psychiczne i przede wszystkim poprawienie jakości życia!
Felinoterapia to alternatywna metoda wspomagająca leczenie, jak i rehabilitację ludzi dorosłych oraz dzieci. Terapia ta uwzględnia potrzeby człowieka wskazane w piramidzie potrzeb Maslowa. Interakcje z kotem mogą pomóc w zaspokojeniu wielu poziomów piramidy, przyczyniając się do ogólnego poczucia spełnienia.
Rola kota w terapii
Kot odgrywa kluczową rolę w felinoterapii. Jego obecność działa uspokajająco, pomaga rozluźnić się, otworzyć na relacje oraz stworzyć bezpieczne środowisko do wyrażania emocji. Koty są znane z intuicyjnej zdolności do rozpoznawania ludzkich emocji, co może być niezwykle pomocne w procesie terapeutycznym.
Ponadto kot świetnie nadaje się do pracy terapeutycznej, ponieważ w przeciwieństwie do psa nie wymaga tresury, a odpowiedniego przygotowania. Kocie zachowanie podczas zajęć jest w pełni naturalne, a nie wyuczone. Kot dodatkowo jest mniej energiczny w porównaniu do psa, ma przyjemniejsze w dotyku futerko oraz umie działać na nas kojącym dźwiękiem – mrucząc!
Kto może wykonywać felinoterapię?
Felinoterapię można wykonywać po ukończeniu kursu zawodowego zooterapeuty/animaloterapeuty o specjalności felinoterapia i posiadaniu umiejętności terapeutycznych. Co to oznacza?
Felinoterapię można prowadzić samodzielnie wtedy, gdy posiada się nie tylko ukończony kurs felinoterapeutyczny, ale również uprawnienia do prowadzenia konkretnej terapii. Kot jest dodatkowym narzędziem! Taką osobą może być na przykład psycholog, student psychologii, który ukończył 3 rok studiów i przyswoił wiedzę psychologiczną niezbędną do prowadzenia pomocy psychologicznej, fizjoterapeuta, terapeuta środowiskowy itd.
Programy felinoterapii
Zajęcia z udziałem kota możemy podzielić na następujące programy:
- Felinoanimacja. Koncentruje się na zabawie, relaksacji oraz nauce tworzenia więzi człowiek-kot. Dlatego też interakcje z kotem poprzez zabawę, głaskanie i przytulanie mogą pomóc w redukcji stresu i lęku.
- Felinoterapia. Ten program ma skonkretyzowane cele. Jest przygotowany przez terapeutę i dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta. Celem jest poprawa zdrowia fizycznego, emocjonalnego, poznawczego i społecznego człowieka. Kontakt z kotem nie ogranicza się do rekreacji, ponieważ kot staje się “lekarzem”.
- Felinoedukacja. Koncentruje się na edukacji i rozwoju poprzez interakcję z kotem. Może to pomóc w poprawie koncentracji, zdolności uczenia się czy rozwijaniu umiejętności interpersonalnych.
Felinoterapię można łączyć z innymi technikami terapeutycznymi (np. arteterapią, muzykoterapią), co daje jeszcze lepsze korzyści!
Dla kogo jest dobra terapia z kotem?
Felinoterapia jest skierowana do ludzi w każdym wieku, od dzieci po osoby starsze. To wszechstronna forma terapii, która może przynieść korzyści osobom zmagającym się z wieloma problemami, jak również osobom zdrowym! Felinoterapia daje pozytywne efekty na przykład przy: zaburzeniach lękowych, niepełnosprawnościach, ADHD, stresie, problemach edukacyjnych, problemach psychicznych, autyzmie itd.
Zalety i wady felinoterapii
Zalety felinoterapii są liczne. Obejmują one m.in. redukcję stresu, poprawę nastroju, radzenie sobie z emocjami, przełamywanie lęków, a także zwiększenie poczucia akceptacji i pewności siebie czy poprawienie komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Terapia z udziałem kota działa również uspokajająco, pomaga zredukować poczucie osamotnienia oraz uczy empatii. Felinoterapia może być szczególnie skuteczna u osób, które trudno otwierają się przed innymi ludźmi.
Jednakże, jak w przypadku każdej metody terapeutycznej, istnieje też druga strona medalu. Terapia ta nie nadaje się dla osób z agresją skierowaną wobec zwierząt. Problematyczne może być również prowadzenie terapii z osobą uczuloną na koty (białko czy inne alergeny, które może przenieść kot). Na uwadze należy mieć również fakt, że koty posiadają zęby oraz pazurki, które zwierzę może użyć jeśli zostanie np. nieumiejętnie dotknięte czy uderzone, dlatego też felinoterapeuta musi dobrze znać kota oraz zwracać uwagę na relację między kotem a klientem, aby umieć dane ćwiczenie przerwać w odpowiednim momencie.
Terapia z kotem – podsumowanie
Felinoterapia to innowacyjny i skuteczny sposób terapii, który ma potencjał, aby pomagać ludziom w różnym wieku, dążąc do poprawy zdrowia na wielu płaszczyznach. Dzięki zróżnicowanemu podejściu i zaangażowaniu kota, felinoterapia może stanowić cenny element w terapii i poprawie jakości życia.
Jeśli interesuje Cię terapia z udziałem kota – zerknij na moją usługę felinoterapii!
Dodaj komentarz