Kot domowy jest towarzyszem człowieka od tysięcy lat i choć został udomowiony, wiele jego naturalnych zachowań przetrwało do dziś. Jednym z nich jest aktywność łowiecka, którą warto pomóc mu realizować w domowych warunkach w celu zaspokajania kocich potrzeb, a tym samym wpływając pozytywnie na jego dobrostan. Pamiętaj – nasze mruczki mimo bycia w pełni domowymi kotami, nie zatraciły swoich naturalnych instynktów.
Spis treści
- Czym jest cykl łowiecki kota?
- Etapy kociego łańcucha łowieckiego
- Sekwencja łowiecka a kocia natura
- Zaspokajanie potrzeb łowieckich u kota domowego
- Cykl łowiecki kota – podsumowanie
Czym jest cykl łowiecki kota?
Cykl łowiecki zamiennie określany jest jako sekwencja łowiecka czy łańcuch łowiecki. Jest to sekwencja zdarzeń, którą kot realizuje w celu zaspokojenia swoich potrzeb. Kocia aktywność łowiecka to rodzaj wrodzonego zachowania, którego kot nie musi się uczyć. Jest ona integralną częścią kociego zachowania.
Zaspokajanie tej potrzeby wpływa pozytywnie na koci dobrostan.
Etapy kociego łańcucha łowieckiego
W wielu źródłach znajdziesz różne określenia poszczególnych etapów, jednakże wszystkie opierają się na identycznych założeniach i wynikają z kociej natury.
Polowanie. Kot idąc na polowanie wypatruje swojej ofiary i przejawia przy tym charakterystyczne zachowania, takie jak: nasłuchiwanie, obserwacja, skradanie się, przyczajanie, trwanie w bezruchu, ciche skradanie.
W przypadku Betel jest to polowanie na ulubioną wędkę.
Złapanie. Kot z dość bliskiej odległości, precyzyjnie i szybko kieruje się ku swojej ofierze, łapie ją poprzez zwinny skok czy wyskok.
Zabawa. Zanim kot przystąpi do konsumpcji swojej zdobyczy, bawi się nią podrzucając, kopie, podgryza, paca łapą, przenosi w pyszczku, aż po całym wymęczeniu ofiary – zabija ją.
Zabawka Beci jest nieożywiona, więc jej wystarczyło pacanie łapką. 😉
Konsumpcja. Po udanym polowaniu, kot rozszarpuje i spożywa zdobycz, aby zaspokoić swoje żywieniowe potrzeby.
U Betel ten etap polegał na jedzeniu przysmaków z suszonej wieprzowiny.
Pielęgnacja. Po udanym polowaniu i posiłku, kot czyści swoje ciało i pozbywa się tym samym wszelkich zapachów i pozostałości po swojej zdobyczy, aby móc następnie w spokoju odpocząć.
Odpoczynek. Kot regeneruje swoje siły, aby cały cykl mógł rozpocząć ponownie.
Sekwencje te znajdziesz również na filmiku u mnie na Instagramie – cykl łowiecki kota.
Sekwencja łowiecka a kocia natura
Kot pierwotny wykorzystywał etapy łańcucha, aby zapewnić sobie przeżycie, stąd fazy te nie są przypadkowe. W naturze kot poluje na małe ofiary od kilku do kilkudziesięciu razy dziennie, jednakże nie każde polowanie kończy się sukcesem dla kota.
Obecnie koty domowe nie muszą martwić się o przetrwanie. W domu mają człowieka, który jest w stanie zapewnić im wszystko to, czego potrzebują. Mimo tych udogodnień, kocia chęć polowania pozostała niezmieniona. W przypadku kota domowego, prawidłowy łańcuch łowiecki możesz realizować w trakcie zabawy z kotem i wręcz niewskazane jest wypuszczanie kota bez opieki, aby mógł samodzielnie polować!
Zaspokajanie potrzeb łowieckich u kota domowego
Etapy cyklu łowieckiego bez problemu możesz realizować w domowym zaciszu poprzez bezpośrednią zabawę z kotem czy podanie kotu whole prey.
W przypadku zabawy z kotem np. za pomocą wędki, etapy są analogiczne. Ty jako człowiek możesz bawić się z kotem przez pierwsze trzy etapy, odwzorowując wędką zachowanie kociej ofiary. W kolejnym etapie należy podać kotu pokarm (porcję posiłku, smaczek), a pozostałe kot zrealizuje samodzielnie. Dzięki zaspokajaniu kocich potrzeb gatunkowych sprawiasz, że kot funkcjonuje w domu w zgodzie z własną naturą. Ponadto prawidłową zabawą zgodną z cyklem łowieckim, wpływasz pozytywnie na kocie dobre samopoczucie psychiczne i fizyczne, nie frustrujesz kota i nie doprowadzasz do problemów behawioralnych w tym aspekcie!
Cykl łowiecki kota – podsumowanie
Jak widzisz, łańcuch łowiecki jest niezwykle ważny dla kota, a przestrzeganie powyższych etapów jest kluczowe. Zrozumienie kocich potrzeb przekłada się na lepszą opiekę nad tymi wspaniałymi istotami, dlatego też zaspokajaj tę kocią potrzebę prawidłowo, aby wpłynąć pozytywnie na dobrostan swojego kota.
Daj znać w komentarzu, czy wiedziałaś o tym wcześniej! 🙂
Dodaj komentarz