Radzenie sobie ze stresem. Poznaj skuteczne sposoby na stres!

Radzenie sobie ze stresem poprzez jogę. Obraz z Pixabay.

Stres towarzyszy ludziom w przeróżnych chwilach. Może motywować do działania i podejmowania wyzwań (eustres), a także wpływać negatywnie na zdrowie fizyczne i emocjonalne (dystres). Radzenie sobie ze stresem jest możliwe do wyuczenia, dlatego dzisiaj pragnę podzielić się z Tobą skutecznymi sposobami redukcji stresu!


Spis treści


Stres – wprowadzenie

Stres jest reakcją organizmu na sytuacje, które są postrzegane jako wyzwanie, zagrożenie czy trudność. Jest to naturalna i ewolucyjnie ukształtowana odpowiedź organizmu na bodźce zewnętrzne, które mogą wpłynąć na nasze fizyczne lub psychiczne samopoczucie. Niezależnie od wieku, płci, czy pochodzenia kulturowego, wszyscy doświadczamy stresu w różnych momentach naszego życia. Choć stres może być dla nas pozytywny (eustres), to istnieje również druga strona medalu, czyli stres negatywny (dystres). Redukcja stresu, który ma niekorzystny wpływ na organizm, jest dla nas pożądana.

Źródła stresu

Zrozumienie, co wywołuje stres, jest pierwszym krokiem do poradzenia sobie z nim. Powszechnymi źródłami stresu są: praca/szkoła (wysokie oczekiwania, nadmiar obowiązków, egzaminy czy konflikty), problemy finansowe (trudności z płaceniem rachunków czy zadłużenia), problemy zdrowotne (przewlekłe choroby, poważne diagnozy), ale także problemy interpersonalne (konflikty w bliskich relacjach), zmiany życiowe (ślub, rozwód, przeprowadzka czy narodziny dziecka), presja społeczna czy nowe wyzwania (nauka nowych umiejętności, konieczność przystosowania się do nowych sytuacji).

Jeśli już wiesz, co wywołuje u Ciebie stres, zastosuj sposoby na radzenie sobie ze stresem!

Sposoby na radzenie sobie ze stresem

Techniki relaksacyjne

Bardzo przydatne w redukcji stresu. Jest ich naprawdę wiele, dlatego na pewno znajdziesz coś dla siebie. Techniki relaksacyjne, które mogą Ci pomóc w redukcji stresu i poprawie samopoczucia:

  • Joga – pomoże Ci rozluźnić się, uspokoi Twój umysł. Rodzajów jogi jest sporo, dlatego wybierz taką, która aktualnie będzie dla Twojego ciała najlepsza!
  • Medytacja – pomoże Ci skoncentrować uwagę, wyciszyć się. Świetnie łączy się z ćwiczeniami z oddechem.
  • Ćwiczenia z oddechem – skup się na spokojnym i głębokim oddechu. Głęboki wdech i jeszcze dłuższy, spokojny wydech potrafią czynić cuda!
  • Muzyka – spokojne, relaksacyjne melodie wpływają pozytywnie na umysł i ciało.
  • Aromaterapia – olejki eteryczne dobrze wprowadzają w stan relaksacji. Bardzo dobrze sprawdzi się olejek lawendowy, który osobiście uwielbiam.
  • Wizualizacja – wyobrażaj sobie miejsce, w którym czujesz spokój i bezpieczeństwo.
  • Aktywność fizyczna – wybierz taką, którą lubisz najbardziej. Wysiłek fizyczny uwolni Cię od napięcia i poprawi Twoje samopoczucie.
  • Spacer – obcowanie z naturą obniża poziom stresu, a sam spacer na świeżym powietrzu jest świetną formą relaksacji.
  • Masaż – rozluźni Twoje mięśnie, zadziała relaksująco.
  • Odprężające przyjemności – wszelkie czynności, które sprawiają Tobie przyjemność. Może to być czytanie książki, słuchanie audiobooka, kąpiel w wannie w towarzystwie świec czy oglądanie ulubionego serialu.

Wiele tych technik możesz łączyć razem, na przykład jogę w plenerze z ulubioną muzyką czy medytację połączoną z ćwiczeniami z oddechem i aromaterapią w postaci olejku lawendowego. Techniki łącz do woli i ciesz się z korzyści!

Zielony sok na radzenie sobie ze stresem. Obraz z Pixabay.
Zdrowy styl życia

Kluczowa tu jest dieta bogata w rośliny, która dostarczy organizmowi potrzebnych składników odżywczych, które będą wsparciem dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Postaw na warzywa zielone, a także owoce (na przykład cytrusy, jabłka, śliwki) czy orzechy. Zdrowa dieta to tylko część kompleksowego podejścia do radzenia sobie ze stresem. Warto także dbać o aktywność fizyczną, odpowiednią ilość snu (ureguluj swój rytm dobowy) oraz stosować techniki relaksacyjne.

Zarządzanie czasem

Staraj się nie odkładać ważnych spraw na ostatnią chwilę. Planuj swój dzień, twórz listy zadań, dzięki którym unikniesz stresu i negatywnych myśli. Efektywne zarządzanie czasem może pomóc w uniknięciu nadmiernego stresu związanego z nieporządkiem i chaosem. Zaplanuj sobie również czas na odpoczynek, Twoją pasję czy ulubione zajęcie.

Pozytywne myślenie

Skupienie się na pozytywnych aspektach życia może pomóc w redukcji stresu. Afirmuj – stwórz listę odnoszącą się do Twoich celów i wartości. Praktykuj medytację i mindfulness (uważność), aby skupić się na teraźniejszości. Wykorzystaj pamiętnik czy notes i spisuj negatywne myśli – analizuj je pod kątem racjonalności, uzasadnienia oraz szukaj dowodów, które podważą Twoje negatywne przekonania. Praktykuj wdzięczność, szukaj pozytywnych aspektów w swoim życiu i doceniaj to, co już masz.

Wsparcie

Nie bój się sięgać po pomoc, gdy stres Cię przytłacza. Wsparcie bliskich osób czy specjalistów (psychologów, psychoterapeutów) pomoże Ci odkryć odpowiednie strategie radzenia sobie ze stresem i pomoże Ci przezwyciężyć trudności.

Felinoterapia – terapia z udziałem kota

Kontakt z kotami pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne, uspokaja i wycisza. Przebywaj z kotami tak często, jak tylko możesz. Mruczenie kota działa kojąco i uspokajająco. Jest to skuteczna metoda redukcji stresu. Jeśli nie masz własnego kota, ale chcesz skorzystać z tak fantastycznych korzyści, rozważ felinoterapię. Profesjonalny Felinoterapeuta przeprowadzi z Tobą dodatkowe ćwiczenia redukujące stres. Więcej o felinoterapii pisałam tutaj: Felinoterapia – rewolucyjne podejście do terapii z udziałem kota!

Bury kot. Terapia z udziałem kota na stres. Obraz z Pixabay.

Monitorowanie postępów

Stwórz plan, który pomoże Ci w radzeniu sobie ze stresem i regularnie oceniaj, co działa na Ciebie, a co nie. Świadomie analizuj, jak reagujesz na stres oraz jak wpływają na Ciebie podjęte działania. Monitorowanie postępów to proces ciągłego uczenia się siebie i swoich reakcji, który pomoże Ci w dostosowywaniu strategii radzenia sobie ze stresem do Twoich indywidualnych potrzeb. Dzięki temu zyskasz efektywniejsze zarządzanie stresem w dłuższej perspektywie czasowej.

Pamiętaj, że każda osoba może inaczej reagować na te same źródła stresu, a sam stres może mieć różny wpływ na naszą psychikę i zdrowie, w zależności od naszych indywidualnych doświadczeń i sposobów radzenia sobie. Warto rozwijać umiejętności radzenia sobie ze stresem, aby skutecznie zarządzać sytuacjami stresogennymi.

Znasz inne sposoby na radzenie sobie ze stresem? Podziel się nimi w komentarzu! 🙂

Izabela Stańczyk, autorka strony i bloga PsychoKocio pozuje do zdjęcia ze skrzyżowanymi dłońmi. W tle widać kawałek kwiatka.

Izabela Stańczyk – psycholożka, kociolożka, felinoterapeutka, trenerka TUS, kocia dietetyczka i behawiorystka. Uczę bycia świadomym człowiekiem na wielu płaszczyznach życia. Pomagam w tworzeniu zdrowych i wartościowych relacji z bliskimi, a także edukuję w kwestii zdrowia psychicznego. Wspieram kocich opiekunów w świadomym dbaniu o koty, jak i budowaniu prawidłowej relacji człowiek-kot. Koty są moją pasją od ponad 10 lat. Prywatnie jestem kocią matką czwórki wspaniałych kotek – Chloe, Saphiry, Betelgezy i Kasjopei.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *