Opieka dla kota na wakacje: odkryj idealne rozwiązanie!

Kot wpatrzony w okno. Obraz Pixabay.

Zbliża się sezon wakacyjny, a wraz z nim chęć podróżowania. Koci opiekunowie często stoją przed dylematem – co zrobić wtedy z kotem? Z tego wpisu dowiesz się, jaka jest najlepsza opieka dla kota na czas Twojego wyjazdu!


Spis treści


Niewykluczone, że część opiekunów postanowi zrezygnować z własnego urlopu. W końcu większość kotów nie lubi podróży (gdziekolwiek). Aby jednak nie rezygnować z upragnionego podróżowania (w końcu Tobie również należy się odpoczynek!), wystarczy zorganizować dla kota na ten czas opiekę.

Pierwsza myśl, jaka przychodzi Ci do głowy, to zapewne pomoc rodziny lub znajomych. I to jest super opcja! Jednakże, co w sytuacji, gdy nikt z Twoich bliskich nie może zaopiekować się Twoim kotem?

Masz kilka możliwości, które zapewne obiły się już nie raz o Twoje uszy. Jednak pamiętaj – nie każdy rodzaj oferowanych usług opieki będzie adekwatny dla kota. Bezpieczeństwo, wygoda i spokój umysłu powinny być dla Ciebie priorytetem, dlatego dokładnie rozważ możliwe opcje opieki. Jako osoba mająca wieloletnie doświadczenie z kotami, chciałabym podzielić się z Tobą kilkoma kwestiami, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze opieki dla kota.

Czy znasz prawdziwą naturę kota?

Koty są zwierzętami terytorialnymi, co oznacza, że domowa przestrzeń jest dla nich bardzo ważnym miejscem. Zmiana otoczenia, jaką niesie za sobą opieka w obcym miejscu, może wywołać u kota stres i niepokój. Ponadto w kocim domu znajdują się zapachy, które są znane dla Twojego kota. Kot w swoim środowisku ma także własne rzeczy, takie jak drapaki, legowiska czy kryjówki. Dlatego też pozostawiając kota na znanym mu terytorium, minimalizujesz stres i zachowujesz harmonię. Co więcej, wszystkie obce zwierzęta są traktowane jako intruzi. Koty są również rutyniarzami i neofobami – czym mniej zmian i przewidywalność dnia codziennego, tym lepiej. Koty uwielbiają stałość pór karmienia czy zabaw. Duże zmiany w środowisku życiowym burzą tę rutynę. Z tego względu warto mieć na uwadze kocią naturę, dokonując wyboru odnośnie opieki.

Poznaj najpopularniejsze rodzaje opieki dla kota!

W obecnym czasie dużą popularnością cieszą się usługi catsittingu (opieki dochodzącej), jak i usługi hoteli dla zwierząt. Obie opcje mają swoje unikalne zalety i wady, które warto rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Zanim jednak przejdę do plusów i minusów obu opcji, pokażę Ci to, co łączy opiekę dochodzącą oraz hotel dla zwierząt. W obu przypadkach Twój kot będzie nakarmiony, a jego przestrzeń życiowa wysprzątana. Ty jako właściciel musisz przekazać niezbędne informacje osobie, która zaopiekuje się Twoim kotem. Ma to na celu zapewnienie jak najlepszej opieki dla Twojego mruczka. Ponadto w obu przypadkach pamiętaj o podpisaniu umowy! Jest to zabezpieczenie dla Ciebie, jak i osoby, która ma świadczyć usługi opieki. Miej na uwadze dodatkowo plusy i minusy każdej ze wskazanych opcji.

Catsitting – dochodząca opieka dla kota (w domu właściciela)

Plusy:

  1. Komfort i znajomość środowiska. Twój kot pozostanie na swoim własnym terytorium, co zapewni mu poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Nie musi dostosowywać się do nowego otoczenia, a do tego może kontynuować swoje codzienne nawyki.
  2. Kontynuacja rutyny. Koty uwielbiają rutynę, dlatego pozostawienie ich w domu pod opieką profesjonalnej osoby pozwoli zachować stałość pór karmienia czy zabaw. Przyczyni się to do utrzymania równowagi i dobrego samopoczucia kota.
  3. Indywidualne podejście. Opiekę nad kotem poprzedza wizyta zapoznawcza, dzięki której Twój kot będzie mógł zapoznać się z zapachem nowego opiekuna. Podczas wizyty omówione zostają szczególne potrzeby kota, jego osobowość, jak i temperament. Dzięki temu osoba opiekująca się Twoim kotem, będzie mogła dostosować się do potrzeb Twojego pupila, zapewniając mu odpowiednie spędzenie czasu, w tym zadbanie o poprawną zabawę i czułości.
  4. Monitorowanie zdrowia. Profesjonalna osoba zajmującasię opieką nad kotem może być w stanie zauważyć wczesne oznaki choroby lub niepokojącego zachowania kota. Mając doświadczenie, może szybko zareagować i skonsultować się z weterynarzem, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ponadto w przypadku kotów wymagających szczególnej troski, możesz zapytać o opiekę całodobową!

Minusy:

  1. Brak stałej obecności. Osoba opiekująca się kotem nie przebywa z nim przez całą dobę. Koty przyzwyczajone do stałej obecności człowieka mogą źle znosić rozłąki, dlatego w takiej sytuacji lepiej sprawdzi się opieka całodobowa, jednakże wiąże się to z dużo większymi kosztami.
  2. Zaufanie do opiekuna. Ważne jest, aby wybrać zaufaną i wiarygodną osobę, która zaopiekuje się Twoim kotem na czas Twojej nieobecności. Opieka dochodząca wiąże się z koniecznością przekazania kluczy do Twojego domu, dlatego poznaj osobę przed zdecydowaniem się na taką usługę.
Hotel dla zwierząt

Plusy:

  1. Prywatność. Wybierając hotel dla zwierząt nie musisz mieć obaw o to, że inna osoba będzie przebywać w Twoim domu pod Twoją nieobecność. Nie ma konieczności przekazania kluczy.
  2. Brak obaw o zniszczenia. Koty różnie reagują na nudę. Wybierając hotel dla zwierząt masz pewność, że Twój kot nie dokona jakichkolwiek demolek w Twoim domu w czasie nudy, jednakże pamiętaj – jeśli dokona zniszczeń w hotelu – konieczne będzie pokrycie kosztów naprawy.

Minusy:

  1. Nowe miejsce – stres dla kota. Oddanie kota do hotelu dla zwierząt może być niezwykle stresujące. Oczywiście znajdą się osobniki, które poradzą sobie dobrze w każdej sytuacji, jednakże większość kotów źle będzie się czuła w obcym miejscu. Nowe miejsce oznacza konieczność adaptacji, a do dla kota nie zawsze jest łatwe! Zmiana otoczenia (nawet jeśli kot będzie miał część swoich rzeczy – to nadal za mało), obecność innych zwierząt (za ścianą) i oddzielenie od ukochanego właściciela mogą wywołać u kota niepokój i lęk.
  2. Brak stałej rutyny. Koty nie lubią zmian, są neofobami. Monotonia dnia codziennego i stałość zostaje zaburzona, przez co kot nie jest w stanie kontynuować swoich codziennych rytuałów. Wpływa to bezpośrednio na komfort kota, jak i jego dobre samopoczucie.
  3. Ograniczona przestrzeń. Większość hoteli oferuje bardzo małe pokoje, w których wręcz niemożliwe jest zapewnienie odpowiedniej kotyfikacji (dostosowania przestrzeni do kocich potrzeb), podziału środowiska na strefy. Kocia aktywność w źle dostosowanym środowisku jest ograniczona, a to przekłada się na ogólny dobrostan kota.
  4. Wiele zwierząt w jednym budynku. Nawet w hotelu wyłącznie dla kotów, inne pomieszczenia zajęte są przez obce osobniki. Koty mają tego świadomość – mogą odczuwać obce zapachy, inne dźwięki, co negatywnie wpłynie na samopoczucie kota.
  5. Koszty. Za pokój z górnej półki często zapłaci się dużo więcej niż za profesjonalną opiekę dochodzącą. Koszta szczególnie rosną jeśli masz kilka kotów.

Co w takim razie wybrać? Jaka opieka dla kota będzie najlepsza?

Mając na względzie koci dobrostan – postaw na opiekę dochodzącą, czyli opiekę w Twoim domu! W końcu ważne jest, aby kot odczuł jak najmniej stresu z powodu Twojej nieobecności. Taki rodzaj opieki zminimalizuje stres, a do tego osoba świadcząca usługi catsittingu (opieki nad kotem), zapewni kontynuację codziennych rytuałów (np. stałe pory posiłków czy zabaw), poświęci kotu całą swoją uwagę, zapewni spokój i bezpieczeństwo w czasie Twojej nieobecności. Kot pozostanie na terytorium, które zna najlepiej, bez narażenia na inne zapachy czy obecność obcych zwierząt. Ponadto z osobą, która oferuje usługi catsittingu możesz uzgodnić najlepsze pory wizyt dla Twojego mruczka. A dla kotów wymagających specjalnej opieki – możesz wybrać opiekę całodobową, dzięki której osoba opiekująca się kotem będzie mogła cały czas monitorować stan zdrowia Twojego kota. Dzięki opiece dochodzącej, kot zdecydowanie lepiej i spokojniej zniesie rozłąkę z ukochanym człowiekiem!

Kot Duszek w czasie jednej z wizyt.
Kot Puszek na drapaku w czasie jednej z wizyt.
Opieka dla kota - Duszek i Puszek w trakcie jednej z wizyt.

Puszek i Duszek podczas jednej z moich wizyt (opieka dochodząca).

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące opieki dochodzącej lub nie możesz zdecydować, która opieka dla kota będzie najlepsza dla Ciebie – daj mi znać! Jako doświadczona Catsitterka z chęcią Ci pomogę i rozwieję wszelkie wątpliwości. Kontakt do mnie znajdziesz tutaj. 🙂

Izabela Stańczyk, autorka strony i bloga PsychoKocio pozuje do zdjęcia ze skrzyżowanymi dłońmi. W tle widać kawałek kwiatka.

Izabela Stańczyk – psycholożka, kociolożka, felinoterapeutka, trenerka TUS, kocia dietetyczka i behawiorystka. Uczę bycia świadomym człowiekiem na wielu płaszczyznach życia. Pomagam w tworzeniu zdrowych i wartościowych relacji z bliskimi, a także edukuję w kwestii zdrowia psychicznego. Wspieram kocich opiekunów w świadomym dbaniu o koty, jak i budowaniu prawidłowej relacji człowiek-kot. Koty są moją pasją od ponad 10 lat. Prywatnie jestem kocią matką czwórki wspaniałych kotek – Chloe, Saphiry, Betelgezy i Kasjopei.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *