Historia żywienia kotów, czyli żywienie kotów na przestrzeni lat.

Dwie puszki z mokrą karmą dla kota i miska z suchą karmą dla kota w nawiązaniu do historii żywienia kotów.

Droga ku gatunkowemu żywieniu kotów jest niezwykle ciekawa. Podejście do żywienia zwierząt zmieniało się na przestrzeni lat, dlatego chcę Ci troszkę opowiedzieć o tym, jak wygląda historia żywienia kotów. W XXI wieku opiekunowie kotów nie muszą martwić się o kocie pożywienie. Dostępny jest przeogromny wybór karm, znane są różne modele żywieniowe, które z powodzeniem można stosować u kotów. Czy wiesz, że niespełna dwa wieki temu, karm dla zwierząt po prostu nie było, a takie diety jak BARF w ogóle nie były znane? 🙂


Spis treści


Historia żywienia kotów – zmiany na przestrzeni lat

Początki nie były zbyt kolorowe – koty żywiły się tym, co same upolowały albo rzucił im człowiek w postaci niedojedzonych resztek. Pierwsze produkty dla zwierząt powstały z myślą o psach, a dopiero w XX wieku pojawiły się pierwsze karmy dla kotów. Obecnie możemy wybierać spośród różnych produktów – nie tylko gotowych karm, ale również diet zbliżonych do naturalnych.

Czarna kotka Betelgeza je porcję mieszanki BARF.
Żywienie kotów do XIX wieku
  • Zanim powstały produkty typowo zwierzęce, koty żywiły się tym, co udało im się samodzielnie upolować. Spożywały również to, czego nie zjadł człowiek, czyli były to produkty niekoniecznie zgodne z ich potrzebami gatunkowymi.
  • Podejście do żywienia zwierząt na szczęście zaczęło się zmieniać. W XIX wieku, a dokładnie w 1860 roku powstał pierwszy, gotowy produkt dla zwierząt, wyprodukowany w Wielkiej Brytanii przez Jamesa Spratta. Zapewne Cię nie zdziwię – były to ciastka (krokieciki) dla psów, składające się ze zbóż, mięsa (także krwi) oraz warzyw. Ciasteczka te były najpierw pieczone, a następnie poddawane suszeniu.
żywienie kotów w XX wieku
  • Na początku XX wieku – w 1922 roku – na rynku pojawiła się puszkowana mokra karma z konia dla psów, a następnie karmy mokre dla kotów. Nie były one tym samym co obecne, dobrze zbilansowane karmy dla zwierząt.
  • Pod koniec lat 40. XX wieku, w 1948 roku na rynek weszły karmy weterynaryjne dla zwierząt. Pierwszą z nich była karma dla psów z niewydolnością nerek.
  • Kolejnym przełomem były lata 50. XX wieku, gdzie zaczęto wykorzystywać proces ekstruzji do produkcji suchych karm. Proces ekstruzji to wytwarzanie karmy z użyciem mielenia, wysokiego ciśnienia i wysokiej temperatury, jak i gotowania, suszenia, chłodzenia oraz powlekania wytłoczonych kształtów różnymi substancjami. Karma sucha została produkowana na masową skalę.
  • Początki diety BARF (biologicznie odpowiednie surowe pożywienie) to końcówka XX wieku. Pionierem tego rodzaju diety jest australijski lekarz weterynarii – Ian Billinghurst. BARF zyskał popularność za sprawą pierwszej książki Billinghursta – „Give your dog a bone”, wydanej w 1993 roku. Niedługo po psiarzach, również kociarze zaczęli robić BARFa dla swoich pupili (początkowo na wzór psiego). Obecna dieta BARF różni się nieco od tej, którą proponował Billinghurst.

Co ciekawe, do lat 70. XX wieku skupiano się na podaży kalorii i podstawowych makroskładnikach, ale zaczęło to się zmieniać i już w latach 90. XX wieku, w pokarmach dla psów i kotów uwzględniano też aktywność i wiek zwierzęcia, jak i jego wielkość oraz rasę (Ceregrzyn, Lechowski, Barszczewska, 2013).

Żywienie kotów w XXI wieku

Obecne karmy dla zwierząt nie są tym samym, co karmy z XX wieku. Karmy dla kotów muszą spełniać warunki prawne, jak i normy żywieniowe. Wybierając karmę mokrą wysokomięsną pełnoporcjową masz pewność, że jest ona dobrze zbilansowana i spełnia potrzeby żywieniowe kotów. Normy te znajdziesz w wytycznych żywieniowych dotyczących pełnoporcjowych i uzupełniających karm dla kotów i psów FEDIAF.

W dzisiejszych czasach coraz większą popularnością cieszą się diety surowe. BARF nie jest jedynym modelem surowego żywienia, ponieważ zaliczyć tu można również mniej popularne diety. Są nimi: Whole Prey (podawanie kotu całych tuszek martwych zwierząt) oraz Franken Prey (podawanie kotu różnych części ciał różnych zwierząt, aby skomponować jedną, pełnowartościową ofiarę). Cieszy mnie to bardzo, ponieważ sama jestem ogromną fanką surowego żywienia!


Aby lepiej zrozumieć potrzeby żywieniowe kotów, zerknij do tego artykułu:

Czarna kotka Betelgeza w trakcie jedzenia porcji BARFa. Kotka patrzy się w obiektyw. Obok niej stoi słoiczek z BARFem.

Jak żywić kota, czyli o mięsnej diecie drapieżnika.

„Żywienie kota dla jednych jest banalnie proste, a drugim spędza sen z powiek. Zastanawiasz się, jak żywić kota? Sprawdź, a przekonasz się, że nie jest to takie trudne, jak tylko poznasz gatunkowe potrzeby kota!”


Podsumowanie

Potrzeby gatunkowe kotów na przestrzeni czasu pozostają bez zmian – ich posiłki muszą bazować na mięsie. Zmienia się za to rynek dostępności, coraz to lepszych produktów dla zwierząt oraz świadomość opiekunów, w kwestii zdrowego żywienia kotów. W ostatnim czasie zwiększa się również popularność diet surowych, naturalnych – takich jak BARF, co bez wątpienia przyczyni się do jeszcze lepszego zdrowia i kondycji kociego organizmu! 

Źródła
  • Cholewiak-Góralczyk, A., Towalewska, K., Szuba, A. Dietetyka zwierząt. Prawidłowe żywienie kotów. Pobrane z: https://www.uniqskills.com/pl/dietetyka-zwierzat-prawidlowe-zywienie-kotow (dostęp: 03.01.2024).
  • Ceregrzyn, M., Lechowski, R., Barszczewska, B. (2013). Podstawy żywienia psów i kotów. Wydawnictwo Edra Urban & Partner.
  • Co to jest BARF. https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=27 (dostęp: 19.03.2024).
Izabela Stańczyk, autorka strony i bloga PsychoKocio pozuje do zdjęcia ze skrzyżowanymi dłońmi. W tle widać kawałek kwiatka.

Izabela Stańczyk – psycholożka, kociolożka, felinoterapeutka, trenerka TUS, kocia dietetyczka i behawiorystka. Uczę bycia świadomym człowiekiem na wielu płaszczyznach życia. Pomagam w tworzeniu zdrowych i wartościowych relacji z bliskimi, a także edukuję w kwestii zdrowia psychicznego. Wspieram kocich opiekunów w świadomym dbaniu o koty, jak i budowaniu prawidłowej relacji człowiek-kot. Koty są moją pasją od ponad 10 lat. Prywatnie jestem kocią matką czwórki wspaniałych kotek – Chloe, Saphiry, Betelgezy i Kasjopei.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *