Felinologia a kociologia. Odkryj zagadnienia z kociego świata!

Obrazek przedstawiający 3 słowa dotyczące nauki o kotach: felinologia, kociologia, kotologia. Na obrazku jest szkic głowy kota.

W środowisku miłośników kotów czy osób profesjonalnie zajmujących się kocim gatunkiem, nie brakuje trudnych i skomplikowanie brzmiących nazw. Jednym z nich jest właśnie felinologia, czyli nauka o kotach. Czym w takim razie jest kociologia? Dowiesz się tego tutaj!


Spis treści


Wprowadzenie

W swojej pracy często spotykam się ze zdziwieniem i pytaniami „a co to jest to felino coś”. No tak, dla mnie słówko to jest całkowicie zrozumiałe, ale niekoniecznie dla każdego tak będzie, dlatego z tego artykułu dowiesz się wielu przydatnych informacji na temat nauki o kotach i zagadnień z kociego świata. Poznasz terminologię naukową, jak i mowę potoczną, z której możesz korzystać na co dzień! 🙂

Etymologia, czyli pochodzenie wyrazów związanych z nauką o kotach

Felinologia to nauka o kotach i pochodzi od łac. „felinus”, czyli „koci” oraz końcówki „-logia”, czyli członu wyrazów złożonych wskazujących na ich związek znaczeniowy z nauką (SJP PWN).

Dlaczego „felino”?

Felino” jako początek nazwy znajdziesz w słowach, m.in. takich jak: felinologia, felinoterapia, felinolog i są one wykorzystywane w terminologii naukowej. Słowa te, swój początek nazwy zawdzięczają po prostu kotu w języku łacińskim, czyli „felis”. Felis catus (łac.) to kot domowy. Synonimem kota domowego jest również felis silvestris catus.

Kociologia – nauka o kotach w mowie potocznej

Nie każdy jednak chce posługiwać się wyłącznie terminologią naukową i trudnymi do zrozumienia na pierwszy rzut oka słowami. Tu z pomocą przychodzi nam mowa potoczna i to jest wspaniałe!

W mowie potocznej zamiast felinologia możesz używać słowa „kociologia” czy „kotologia”. Analogicznie mamy to w odniesieniu do nauki o psach: „piesologia” czy „psiologia” (ang. „dogology”), a także do bazującej na naukach o kotach felinoterapii, czyli terapii z udziałem kotów: „kocioterapia” czy „kototerapia” (ang. „catherapy”).


Więcej o felinoterapii dowiesz się z tego artykułu:

Głaskany kot. Obraz z Pixabay.

Felinoterapia – rewolucyjne podejście do terapii z udziałem kota!

„W dzisiejszym zabieganym świecie, gdzie stres i napięcie są nieodłącznymi towarzyszami życia, ludzie częściej poszukują nietypowych i skutecznych metod relaksacji oraz poprawy samopoczucia. Jedną z coraz popularniejszych alternatyw jest felinoterapia, czyli..”


W innych językach również możesz spotkać zagraniczne odpowiedniki naszej polskiej kociologii, np. „catology” (język angielski) czy „gattologia” (język włoski).

Warto wiedzieć, iż określenia te wciąż „raczkują”, jednakże coraz częściej widzę (i słyszę!) je w mowie potocznej, a w samym internecie możesz natknąć się także na „kociologa”, czyli specjalistę od kotów. W naukowej terminologii to właśnie felinolog, który zajmuje się nauką o kotach. 🙂

Felinologia czy kociologia? Nauka o kotach w słownikach

W słowniku języka polskiego PWN znajdziesz krótką definicję felinologii (i felinoterapii). W przypadku tego słownika, felinologa wyszukuje tylko pod słowem felinologia. Jednakże co ciekawe, w wielkim słowniku języka polskiego PAN – felinologii ani felinologa (czy felinoterapii) w ogóle nie znajdziesz!

Co w takim razie ze słownictwem potocznym? Fakt, słów potocznych (np. kociologii, kotologii czy kocioterapii) nie znajdziesz w słowniku języka polskiego PWN ani wielkim słowniku języka polskiego PAN, jednakże pamiętaj, że słowa te istnieją w mowie potocznej i mają również swoje zagraniczne odpowiedniki! Podobnie w słownikach nie znajdziesz chociażby awiterapii (ang. „avitherapy”), czyli terapii z wykorzystaniem ptaków czy znanej wśród miłośników kotów – kotyfikacji (dot. dostosowania środowiska do potrzeb gatunkowych kota; ang. „catification”)! O BARFie (rodzaj diety oznaczającej biologicznie odpowiednie surowe pożywienie) również nie będzie ani słowa w słownikach, a użycie w mowie potocznej jak najbardziej istnieje (a ile mamy w Polsce BARFiarzy! 😉).

Mówić Naukowo czy potocznie?

Jestem zdecydowanie fanką mowy potocznej! Znacznie częściej określam siebie jako kociolożkę, która pomaga zrozumieć zagadnienia związane z kociologią oraz zajmuje się kocioterapią, aby wspierać innych. 🙂

Co więcej, takie słowa są zdecydowanie bardziej zrozumiałe dla szerszego grona odbiorców i nie wykluczają osób nieznających określeń specjalistycznych. Stąd też chętniej używam mowy potocznej, ponieważ łatwiej dochodzi do porozumienia z osobami spoza świata kociej nauki. W końcu o to chodzi, aby znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia i dotrzeć z wiedzą do szerszej grupy ludzi. Dlatego też korzystaj z dobrodziejstw mowy potocznej, kształć się i szerz wiedzę kociologiczną dla dobra kotów i ich opiekunów!

Czarna kotka Betelgeza leży na drapaku RUFI. Ma lekko otwarty pyszczek i widać jej kły. Kotka jest kocią terapeutką, która bierze udział w kocioterapii.

Co to jest kociologia?

Jak już wspomniałam, kociologia to nauka o kotach. Nie tylko o naszych domowych mruczkach, ale również kotach dzikich. Kociologia zajmuje się badaniem anatomii, genetyki, fizjologii, hodowli, zachowania, a także zdrowia kotów.

Kociologia nie jest nauką oderwaną od rzeczywistości. Bazuje na niej również terapia z udziałem kotów, o której wspomniałam Ci wyżej. Na wielu kursach bądź szkoleniach związanych z kotami domowymi, kociologia również jest poruszana (w tym przypadku jako felinologia)! 🙂

Dlaczego warto zainteresować się kociologią?

To właśnie dzięki kociologii możesz lepiej zrozumieć kocie potrzeby, a wiedzę wykorzystać do poprawy dobrostanu kotów, jak i budowania relacji człowiek-kot. Jest to również ważne z punktu widzenia bycia świadomym opiekunem kota, dlatego zanim zdecydujesz się na kota, ale także jak już będziesz się nim opiekować – aktualizuj swoją wiedzę. Kocia nauka rozwija się coraz szybciej, jest więcej ogólnodostępnych badań na temat kotów, dlatego mając pod swoim dachem kota, zainteresuj się nim w szerszym kontekście. Pochłaniaj książki, czytaj literaturę naukową, śledź kocich ekspertów. Naprawdę warto!

Pamiętaj, że o poradę czy wsparcie zawsze możesz zgłosić się do kociologa, czyli „kociego psychologa” – specjalisty od kotów, który chętnie pomoże Ci zrozumieć koty, zadbać o dobrostan Twojego mruczka czy pomoże Ci przygotować się na zostanie kocim opiekunem!

Na blogu PsychoKocio, jak i w moich mediach społecznościowych: na Instagramie czy Facebooku, znajdziesz więcej konkretnych informacji na temat kociologii! 🙂

Izabela Stańczyk, autorka strony i bloga PsychoKocio pozuje do zdjęcia ze skrzyżowanymi dłońmi. W tle widać kawałek kwiatka.

Izabela Stańczyk – psycholożka, kociolożka, felinoterapeutka, trenerka TUS, kocia dietetyczka i behawiorystka. Uczę bycia świadomym człowiekiem na wielu płaszczyznach życia. Pomagam w tworzeniu zdrowych i wartościowych relacji z bliskimi, a także edukuję w kwestii zdrowia psychicznego. Wspieram kocich opiekunów w świadomym dbaniu o koty, jak i budowaniu prawidłowej relacji człowiek-kot. Koty są moją pasją od ponad 10 lat. Prywatnie jestem kocią matką czwórki wspaniałych kotek – Chloe, Saphiry, Betelgezy i Kasjopei.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *