O mnie

Kim jestem?

Twórczyni PsychoKocio Izabela Stańczyk. Stoi ze złożonymi ramionami. W tle Monstera Deliciosa Variegata.

Cześć! Nazywam się Izabela Stańczyk i od 2023 roku działam i tworzę pod nazwą PsychoKocio. Jestem felinoterapeutką, trenerką umiejętności społecznych, kocią dietetyczką i behawiorystką, fotografką, a także profesjonalną catsitterką. Studiuję Psychologię w Krakowie (5 rok), a prywatnie jestem kocią matką czterech wspaniałych kocic: Chloe, Saphiry, Betelgezy i Kasjopei. Obecnie świadczę usługi dla ludzi oraz dla kotów. Moje usługi znajdziesz tutaj:

Swoją drogę „odkryłam” na początku trzeciego roku studiów, gdy uczestniczyłam w szkoleniu z zakresu coachingu. Postanowiłam nie zamykać się na jedną tematykę, a ciekawie zestawić to, co pasjonuje mnie najbardziej – Psychologię i Kociologię. Obecnie w swojej twórczości stawiam na łączenie moich zainteresowań, czyli miłości do kotów, jak i fascynacji psychologią i wykorzystywaniem własnego potencjału. Po ukończeniu studiów chcę iść w kierunku poradnictwa psychologicznego z elementami felinoterapii (w tym psychoedukacji) oraz coachingu i mentoringu. Stale biorę udział w przeróżnych szkoleniach, które poszerzają moją wiedzę z obu tych dziedzin.

Czym się zajmuję?

Prowadzę felinoterapię, czyli terapię z udziałem kotów, która polega na wsparciu, rekreacji, jak i edukacji. W felinoterapii wykorzystuję również trening umiejętności społecznych. W Krakowie i online świadczę usługi kociej behawiorystyki i dietetyki – specjalizuję się w diecie BARF i jej gotowanym odpowiedniku, Whole Prey oraz karmach komercyjnych. Pasja do kotów otworzyła mi również inną drogę – opiekę nad kotami, czyli catsitting. Działam wyłącznie na terenie Krakowa. Zajmuję się również fotografią kocią i kocio-ludzką. Jeśli marzy Ci się skorzystanie z profesjonalnych usług i holistycznego podejścia – serdecznie zapraszam do kontaktu!

Dodatkowo na moim Instagramie tworzę treści psychoedukacyjne, kociologiczne, jak i pokazuję większy urywek mojej codzienności.

Wykształcenie

Droga w kierunku psychologii nie była dla mnie oczywista od zawsze. Pierwszy mój wybór padł na filologię włoską, jednakże studia te były totalnie nie dla mnie. Szybko zrezygnowałam z nich, a czas wolny przeznaczyłam na poszukiwanie swojej drogi. I nie, nie uważam tego za zmarnowany czas! To była dobra decyzja i ani trochę jej nie żałuję! Rozważałam pedagogikę, jednakże ostatecznie zdecydowałam się na psychologię, dlatego też w 2020 roku rozpoczęłam naukę w Krakowie.

  • Od 2016 r. samodzielnie układam dietę BARF/BACF jako kocia dietetyczka. Od tego czasu (a nawet jeszcze wcześniej) zgłębiam wiedzę z tej dziedziny, biorę udział w licznych szkoleniach, kursach, webinarach i konferencjach.
  • W lipcu 2023 r. ukończyłam licencjonowany kurs zawodowy zooterapeuty/animaloterapeuty o specjalności felinoterapia w PZZiPZP, dzięki któremu zdobyłam uprawnia do prowadzenia zajęć z felinoterapii (posiadam zaświadczenia oraz certyfikaty).
  • W kwietniu 2024 r. ukończyłam kurs TUS „Trening umiejętności społecznych. Efektywne kształtowanie kluczowych umiejętności psychospołecznych oraz życiowych” w Centrum SENS. Wiedzę z zakresu TUS wykorzystuję w felinoterapii.
  • W czerwcu 2024 r. ukończyłam licencjonowany kurs zoopsycholog/behawiorysta specjalizacja koty w PAZiA, który potwierdza posiadane przeze mnie kompetencje z kociego behawioru.

Zamiłowanie do kotów

Koty są moją pasją od ponad 10 lat, czyli od czasu, gdy świadomie zainteresowałam się tym gatunkiem. Od 2013 roku ciągle poszerzam swoją wiedzę poprzez szkolenia, webinary oraz książki. Kładę duży nacisk na żywienie kotów, dlatego też moje prywatne futra są na diecie BARF, którą komponuję samodzielnie, wykorzystując narzędzia do wyliczeń oraz zdobytą wiedzę. Urozmaicenie ich diety stanowi głównie Whole Prey. Jako studentka psychologii i miłośniczka kotów, mam na względzie koci dobrostan, dlatego dbam o zaspokajanie potrzeb gatunkowych moich kotów.

Koci dom

Jak już wspomniałam, w moim życiu obecne są 4 kocie damy. Chloe jest ze mną od 1 listopada 2015 roku. Zabrałam ją z ojcowizny mojego dziadka, gdzie żyła wśród zdziczałych kotów. Dość szybko zaadaptowała się w nowym domu i po dziś dzień wiedzie spokojne życie kanapowca. Chloe jest też moją ulubioną, kocią modelką, która do aparatu rwie się jako pierwsza! 🙂

Chloe ziewa na szafce.
Kotka Chloe

Od 31 lipca 2022 roku, w moim życiu pojawiły się też kocie siostry: Saphira i Betelgeza. Kocice zostały podrzucone niedaleko mojego rodzinnego domu w deszczową pogodę. Były malutkimi kociętami w wieku około 7 tygodni, z rozwiniętym kocim katarem oraz świerzbem w uszach. Na szczęście udało się je dość szybko wyleczyć i już z końcem sierpnia 2022 roku zawitały w Krakowie. Dzięki poprawnie przeprowadzonemu procesowi dokocenia polubiły się z Chloe, a tym samym zyskały kompankę do wspólnych zabaw czy pielęgnacji. 🙂

Czarno-biała kotka Saphira pozująca przy żółtych i białych tulipanach w wazonie.
Kotka Saphira
Czarna kotka Betelgeza pozująca do zdjęcia przy tulipanach w wazonie.Tulipany są białe i żółte.
Kotka Betelgeza

18 lipca 2023 r. zauroczyła mnie jedna z młodziutkich kotek przebywających w Kociarni Fundacji Stawiamy na Łapy. Około 7 tygodniowe kocię przebywało samo – bez matki, bez rodzeństwa. Dwa dni później była już u mnie i niespełna po roku od poprzedniego dokocenia, przeprowadzana była kolejna socjalizacja z izolacją, aby teraz cała czwórka polubiła się i mogła ze sobą spokojnie mieszkać.

Kasjopeja wniosła wiele radości do naszego domu. Upatrzyła sobie Saphirkę, jako obiekt do modelowania zachowania. Polubiła się z pozostałymi kotkami, choć z Betelgezą czasami mają kocie spiny, jednakże wszytskie kocice zachowują się jak jedna, duża kocia grupa. 1 września 2023 r. podpisałam papiery adopcyjne, dlatego też Kasjopejka jest pierwszą kotką adoptowaną przeze mnie z Fundacji! Jest również ogromnym pieszczoszkiem, który uwielbia spać blisko głowy. Co więcej, jako jedyna z całej czwórki codziennie aportuje niczym pies, a do tego merda ogonem z zadowolenia. 🙂

Kotka Kasjopeja pozująca do zdjęcia na drapaku.
Kotka Kasjopeja
Wolontariat

Z kotami mam również do czynienia w Fundacji Stawiamy na Łapy, w której działam jako koordynatorka wolontariuszy (rekruterka) i wolontariuszka od lutego 2023 roku. Wspieram domy tymczasowe w zdrowym żywieniu kotów, a w razie potrzeby działam także behawioralnie. Pomagałam w Kociarni, gdzie dodatkowo zdobyłam doświadczenie w opiece nad kotami z przeróżnymi potrzebami zdrowotnymi. Możesz mnie również spotkać na Kiermaszach, które organizuje Fundacja, jak i na wydarzeniach związanych z edukacją i promowaniem Fundacji. W ramach wolontariatu jeżdżę po przedszkolach i szkołach, dzieląc się z najmłodszymi wiedzą z kociej tematyki.

Dyplomy

Poniżej znajdują się dyplomy potwierdzające moją wiedzę, doświadczenie, a także kompetencje. Ciągle kształcę się, dlatego lista ta nadal się powiększa!