Żywienie kota dla jednych jest banalnie proste, a drugim spędza sen z powiek. Zastanawiasz się, jak żywić kota? Czy tylko mięsem, a może jednak kot może jeść pokarm składający się z roślin? Jaki rodzaj żywienia wybrać? Sprawdź, a przekonasz się, że odpowiedzi na te pytania nie są takie trudne, jak tylko poznasz gatunkowe potrzeby kota! 🙂
Spis treści
- Wprowadzenie do żywienia kotów
- Koci układ pokarmowy
- Jak żywić kota? Rodzaje kocich diet
- Jak żywić kota – podsumowanie
Wprowadzenie do żywienia kotów
Koty należą do zwierząt drapieżnych (carnivora), dlatego nie powinien dziwić Cię fakt, że podstawę ich diety stanowi mięso. Świadczą o tym chociażby elementy kociego układu pokarmowego – ostre zęby, niskie (kwaśne) pH w żołądku, krótkie jelita. Dla kota źródłem energii są białka oraz tłuszcze zwierzęce. Węglowodany nie są pożądanym składnikiem i większości przypadków są zbędne. Co ciekawe, kot pozyskuje glukozę z aminokwasów, dlatego nie potrzebuje do tego węglowodanów!
Koty najlepiej trawią produkty pochodzące od zwierząt, czyli mięso. Produkty roślinne są znacznie gorzej trawione i w dużej ilości fatalnie wpływają na organizm kota. Na przykład żywienie kota produktami zawierającymi dużo węglowodanów może doprowadzić do cukrzycy! Co więcej, kwas fitynowy występujący w zbożach wiąże m.in. cynk oraz wapń i zmniejsza ich wchłanianie w kocim organizmie. Stąd pokarmy roślinne nie są wskazane dla kota.
Koci układ pokarmowy
Jak już wspomniałam, koci układ pokarmowy jest typowy dla mięsożerców. Składa się on z jamy ustnej (język, zęby, ślinianki), gardła, przełyku, żołądka, jelita cienkiego (dwunastnica, jelito czcze, jelito biodrowe) oraz jelita grubego (jelito ślepe, okrężnica, prostnica, odbyt). Do układu pokarmowego zaliczamy również trzustkę i wątrobę.
Trawienie pokarmu przez kota
Zanim pokarm trafi do żołądka, rozdrobniony zostaje w jamie ustnej na mniejsze kawałki (koty nie miażdżą jedzenia, one je „tną” – ich żuchwa nie rusza się na boki). Dochodzi również do pobudzenia receptorów odpowiedzialnych za smak i węch. W żołądku pokarm trawiony jest chemicznie przy udziale enzymów trawiennych oraz mechanicznie za pomocą ruchów perystaltycznych. W jelicie cienkim trawione i wchłaniane są składniki pokarmowe. Następnie w jelicie grubym wchłaniana jest woda i elektrolity oraz dochodzi do formowania mas kałowych, które wydalane są z organizmu kota. Przy udziale flory bakteryjnej dochodzi również do fermentacji niestrawionego pokarmu.
Trzustka
Trzustka pomaga w prawidłowym trawieniu białek, tłuszczów i węglowodanów. Jej część zewnątrzwydzielnicza odpowiada za produkowanie soku trzustkowego (tutaj powstaje m.in. lipaza trzustkowa czy amylaza), natomiast część wewnątrzwydzielnicza to wyspy trzustkowe (tutaj produkowana jest m.in. insulina). Pamiętaj, jej zdolności do regeneracji są bardzo słabe lub wręcz ich nie ma!
Wątroba
W przeciwieństwie do trzustki, wątroba ma zdolności do regeneracji. Przepływa przez nią bardzo duża objętość krwi krążącej. Jako organ pełni wiele funkcji. Odpowiada za detoksykację organizmu (usuwa szkodliwe substancje), magazynowanie substancji odżywczych (glikogenu, żelaza, cynku, witamin A, D i B12 oraz lipidów), metabolizm (przekształca białka i tłuszcze oraz wytwarza zapasy tłuszczu). Ponadto wątroba wydziela żółć i produkuje cytokiny.
Pamiętaj, koty w naturze odżywiają się zupełnie inaczej niż my – ludzie. Ich posiłki są objętościowo niewielkie i jedzą takich porcji wiele w ciągu doby, dlatego nie są przystosowane do jedzenia ogromnych ilości pokarmu na raz. Kotów nie można również głodzić – ma to fatalne skutki dla wątroby, która po kilku dniach niejedzenia zaczyna ulegać stłuszczeniu.
Jak widzisz, koty to stuprocentowi mięsożercy – ich organizmu się nie oszuka. Karmienie kota produktami roślinnymi jest wręcz nieetyczne i szkodliwe. Jeśli zależy Ci na zdrowiu kota – postaw na żywienie mięsne. Z poniższej części dowiesz się, jaki rodzaj diety mięsnej warto wziąć pod uwagę! 🙂
Jak żywić kota? Rodzaje kocich diet
Jak zapewne wiesz, na rynku mamy ogromny wybór karm dla kotów – od suchych po mokre, uzupełniających po pełnoporcjowe, a oprócz tego jest wiele modeli diet, np. BARF czy Whole Prey.
- Sucha karma nie jest najlepszym wyborem dla kota. Zawiera dużo węglowodanów, a dodatkowo jest to produkt najbardziej przetworzony. Sucha karma zawiera niewielką ilość wody, a pamiętaj, że kot pobiera płyny najczęściej wraz z pokarmem, dlatego też mimo dopijania, zazwyczaj to jest i tak za mało! W efekcie wpływa to negatywnie na cały organizm kota, a często obrywają za to nerki.
- W przeciwieństwie do karmy suchej, mokra wysokomięsna karma jest dobrym wyborem. Zawiera dużą ilość wody i znacznie mniej węglowodanów. Do codziennego żywienia wybierz karmę pełnoporcjową, ponieważ karma uzupełniająca (np. w postaci filetówki) nie nadaje się na dłuższą metę.
- Dieta BARF jest dietą surową, którą robisz samodzielnie w domu. To nie jest samo mięso, podroby ani gotowe „kostki” ze sklepu. Nie jest to też dieta komponowana na oko! BARF należy odpowiednio wyliczyć i skomponować pod danego kota. Oprócz mięsa mięśniowego, w takiej mieszance znajduje się niewielka ilość podrobów (typu serca, żołądki), suplementy oraz woda. Całość musi być dobrze zbilansowana! W mojej opinii jest to najzdrowszy rodzaj diety dla kota, który sama stosuję u moich kotów już od prawie dekady.
- Whole Prey to z kolei model żywienia, który polega na podawaniu całych tuszek zwierząt m.in. gryzoni czy ptactwa. Nie są to żywe zwierzęta ani upolowane samodzielnie przez kota! Taka dieta wymaga również suplementacji, jednakże mniejszej niż BARF. Nie polecam tego modelu dla kotów nerkowych z uwagi na kości. U mnie sprawdza się świetnie jako urozmaicenie kociej diety. 🙂
Sprawdź, jak zmieniło się żywienie kota na przestrzeni lat!
Historia żywienia kotów, czyli żywienie kotów na przestrzeni lat.
„Droga ku gatunkowemu żywieniu kotów jest niezwykle ciekawa. Podejście do żywienia zwierząt zmieniało się na przestrzeni lat, a początki gotowych produktów dla zwierząt sięgają tylko wieku..”
Jak żywić kota – podsumowanie
Jak widzisz, żywienie kota jest szalenie ważne i należy uwzględnić przy tym wiele czynników. Zaspokojenie potrzeb gatunkowych jest istotne i nie można lekceważyć kociej natury. W żywieniu kota musi przeważać mięso, a cały pokarm powinien być odpowiednio zbilansowany, aby mógł odżywić Twojego kota. Wybieraj wysokomięsne żywienie, unikaj jak najbardziej przetworzonych produktów. Pamiętaj o tym, a zapewnisz kotu zdrowie i dobrostan przez całe życie!
Dodaj komentarz